5 moodust saboteerida tööandjat

Passiivagressiivsus on vaenulikkus, mida ei juleta otse väljendada. Sa oled pettunud või sulle on liiga tehtud, aga selle asemel, et enda eest seista, alustad sa varjatud sõja. Viis moodust, kuidas see väljendub töökohal.

Tekst: Kaire Talviste

Õpi märkama oma hästi varjatud vaenutegevust töökohas:

1. Krooniline hilinemine, pidev kokkulepete ja muude lubaduste „unustamine”.

Sellest, et sinu hinge on jäänud pettumus, võib märku anda see, et sul on raskusi õigeks ajaks kohale jõuda. Sa võid hakata asju unustama ja seda isegi mitte meelega. Tunned end väsinuna ja jääd sageli haigeks. On tunne, justkui oleks energia sinust välja imetud. Need on märgid sellest, et passiivagressiivsus mängib sinu sisimas juba oma mängu.

2. Jõuetus ja tahtmatus midagi teha.

Negatiivne hoiak, pahurus ja vastumeelsus töö suhtes, passiivagressiivsena on raske leida initsiatiivi. Sinus on maad võtnud ka jõuetus ja tahtmatus oma vajaduste eest seista ja rahulolematuse põhjustega tegeleda. Oled takerdunud rahulolematusse ja selle vastu võitlemisest pole kasu. Kui rahulolematus maha salata, muutub olukord veel hullemaks ja elu veelgi depressiivsemaks.

3. Väga vaikse häälega rääkimine, oma arvamuse mitteväljendamine.

Sul on raske kasutada jõuliselt oma häält, olla selge ja enda eest seista. Sa ei kasuta kogu oma potentsiaali ning jätad välja ütlemata olulisi asju, mida mõtled.

4. Kolleegide ja ülemuste süüdistamine mõtetes, vaenulik ja küüniline suhtumine, nende varjatud karistamine ja kättemaks.

Rahulolematuse korral on kerge süüdlasi leida – need on ju ikka ülemused ja juhid! Jah, neil on kindlasti oma vastutus ja oma juhtimisvõimet arendades kasvab kindlasti ka alluvate rahulolu. Ent ka ise saab sellistes olukordades üles näidata initsiatiivi ja algatada muudatusi. Oluline on lahti saada tundest, et sa oled elu ohver, sest see hoiabki rahulolematust elus.

5. Asendustegevuste ja vabanduste otsimine.

Sinust on saanud maailmameister asjade edasilükkamises ja delegeerimises, sest huvi panustada on kahanenud olematuks. Lihtne on “unustada” end tundideks Facebooki või ekooli. Kõik muu on huvitavam, kui see, mille eest sa palka saad.

Soovitus

Kui midagi on hingel, siis võta initsiatiivi ja räägi juhiga. Väljenda võimalikult aegsasti oma pettumust, et see ei kasvaks liialt suureks. Võib juhtuda, et vestlus ei anna soovitud tulemust näiteks palgatõusu näol, ent sa saad teada, et sinu panus ja sina ise oled ettevõttele väga väärtuslik. Sageli ongi meil just seda vaja kuulda.