14 harjumust, et olla ÕNNETU ja end edukalt saboteerida

Õnnetuksolemine on kunstivorm, mille viljelemine nõuab nii loomingulisust kui ka suurt pingutust. Ajakirjas Psyhotherapy Networker jagas pereteraapia õpetaja Cloe Madanes 14 enamlevinud harjumust, kuidas neid oskusi täiuslikkuseni lihvida.

 Tekst: Cloe Madanes / tõlgitud autori loal

Enamik meist tahab enda sõnul olla õnnelik, elada tähendusrikast elu, ning jagada armastust ja sõprust teiste inimestega, miks mitte ka teiste liikide – koerte, kasside, lindudega või kellega iganes. Kummalisel kombel käitume aga sageli nii, nagu tahaks olla hoopis õnnetud, kuigi ilmselget kasu sellest ei sünni. Õnnetu olemine ei aita leida armsamat, sõpra, paremat töökohta, teenida rohkem raha ega minna põnevale puhkusele. Miks siis seda teha?

Õnnetu olemine ei aita leida armsamat, sõpra, paremat töökohta, teenida rohkem raha ega minna põnevale puhkusele.

Olles tutvunud erinevate terapeutide mõtetega, jõudsin järeldusele, et see on kunstivorm. Rahuldus, mida inimesed näivad sellest saavat, peegeldab seda, kui suurt loomingulist pingutust nõuab selle viljelemine. Teiste sõnadega, kui sinu elutingimused on stabiilsed, rahulikud ja oled heal järjel, sinu kodulinna tänavatel ei mölla sõda, näljahäda, epideemia või vaesus, on endale masenduse manamine oskus omaette – see nõuab kujutlusvõimet, visiooni ja leidlikkust. See võib elule isegi tähenduse anda.

Millised on parimad tehnikad end vägisi õnnetuks muuta? Välistame mõned ilmsed viisid nagu uimastid, kuritegevus, hasartmängud, abikaasa või naabri peksmine. Peenemad strateegiad, sellised, mis ei pane teisi kahtlustama, et tegutsed tahtlikult, võivad olla äärmiselt tõhusad. Pead muidugi teesklema, et tahad olla õnnelik nagu iga teine, sest muidu ei võeta sind tõsiselt. Tõeline kunst on käituda viisil, mis toob sulle häda kaela, kuid laseb samas siiski süütu ohvrina paista, ideaalis just neile, kellelt sa jõuga kaasaelamist ja kaastunnet välja pressid.

Artiklis katan enamiku eluvaldkondi: pere, töö, sõbrad ja armsamad. Need kattuvad omavahel kenasti, sest pole võimalik hävitada oma elu, hävitamata samas oma abielu ja ehk ka suhteid laste ning sõpradega. On vältimatu, et kui muudad enda õnnetuks, teed seda ka end ümbritsevatega – vähemalt seniks, kuni nad sind maha jätavad – mis annab omakorda põhjust end armetuna tunda. Seega on tähtis silmas pidada sellest tulenevaid eeliseid.

  • Kui oled õnnetu, tuntakse sulle kaasa. Ja mitte ainult, tihti tunnevad teised veel ähmast süüd, nagu võiks sinu mure olla kuidagi nende põhjustatud. See on hea! Teistes süütunde äratamises peitub jõud. Inimesed, kes sind armastavad ja kes sinust sõltuvad, kõnnivad nagu munakoortel, et mitte öelda või teha midagi, mis sinu masendust suurendaks.
  • Kui oled õnnetu, sest ei looda, et juhtuks midagi head, ei saa sa pettuda ja sinu illusioonid ei saa puruneda.
  • Õnnetu olemine võib jätta mulje, et oled tark ja elu näinud, eriti kui sind ei muserda üksnes sinu enda elu, vaid ühiskond tervikuna. Saad endale luua sellise inimese aura, keda rõhub põhjatu traagiline eksistentsialistlik teadmine, mida õnnelikud ja pealiskaudsed ei suuda mingil juhul mõista.

Kannatamisoskuste lihvimine

Lähme kohe asja juurde ja vaatame üle mõned tõhusad strateegiad, mis aitavad õnnetu olla. See nimekiri pole kaugeltki ammendav, aga nelja-viie praktika kasutamine aitab sul oma annet täiustada.

  1. Karda majanduskrahhi. Majanduslikult rasketel aegadel kardavad paljud kaotada tööd või sääste. Kunst, kuidas oma elu segi pöörata, seisneb neile hirmudele järgi andmises, isegi kui tegelik oht on väike. Keskendu hirmule, tee sellest prioriteet, hala lakkamatult, et võid mis tahes päeval pankrotti minna ja kurda selle üle, kui kallis kõik on, eriti kui keegi teine midagi ostab. Proovi üles kiskuda tüli teise tarbetult pillava eluviisi pärast ja väida, et majanduslangus on just selliste inimeste vastutustundetu käitumise tagajärg.

Sellel hirmul on mitu eelist. Esiteks sunnib see sind igavesti tegema tööd, mida vihkad. Teiseks sobib see hästi kokku ihnusega, kinnismõttega rahast, ja isekusega, mida isegi Ebenezer Scrooge kadestaks. Kolmandaks ei võõrdu sa üksnes sõpradest ja perest, vaid muutud rahamurede pärast veelgi rahutumaks, rusutumaks ja jääd ehk isegi haigeks. Hea töö!

Harjutus. Istu mugavasse tooli, sulge silmad ja mõtle 15 minutit asjadele, mida võid kaotada: töökoht, maja, säästud jne. Seejärel kujutle elamist kodutute varjupaigas.

  1. Harjuta alalist tüdimust. Juuruta tunnet, et kõik on ettearvatav, et elu ei paku midagi põnevat, et kuskil pole varuks ühtegi seiklust, et loomupäraselt kütkestavad inimesed nagu sina on määratud täiesti üksluisesse ja mõttetusse ellu ja seda ilma igasuguse endapoolse süüta. Kaeble ohtralt, kui igav sul on. See võiks olla iga vestluse põhiteema, et tuttavad kindlasti teaksid, et pead neid tüütuks. Igavuse leevendamiseks võid algatada kriisi. Hangi armuke (see toimib kõige paremini, kui oled juba abielus ja veelgi paremini, kui armulugu on kellegagi, kes on samuti abielus). Osta ohjeldamatult riideid, autosid, edevaid vidinaid, spordivarustust (tee endale mitu krediitkaarti). Alusta asjatuid sõnelusi abikaasa, ülemuse, laste, sõprade, naabritega. Saa veel üks laps. Tule töölt ära, tühjenda oma säästukonto ja koli piirkonda, millest sa midagi ei tea.

Tüdinud olemise lisaeelis on see, et muutud vältimatult ise tüütuks. Sõbrad ja sugulased hakkavad sind vältima: ei kutsu külla, ei helistada, ei taha sind näha. Kui see juhtub, tunned end üksildasena ning veelgi tüdinuma ja õnnetumana.

Sõbrad ja sugulased hakkavad sind vältima: ei kutsu külla, ei helistada, ei taha sind näha.

Harjutus. Sunni end iga päev tundide viisi telerist mõttetuid tõsielusaateid vaatama ja loe ainult muserdavat kollast ajakirjandust, mis muudab sind tuimaks ja tundetuks. Väldi kirjandust, kunsti ja päevasündmustega kursis olemist.

  1. Võta endale negatiivne identiteet. Lase mõnel emotsionaalsel probleemil neelata kõik muu, mis on sulle iseloomulik. Kui tunned masendust, siis muutugi Depressiivseks Inimeseks. Kui kannatad sotsiaalse ärevuse või foobia all, võta endale Foobilise Inimese või Ärevushäirega Inimese identiteet. Tee sellest seisundist oma elu keskpunkt. Räägi sellest kõigile ja loe tingimata sümptomite kohta, et saaksid neist targalt ja lõputult rääkida. Harjuta käitumist, mida sellise seisundiga seostub, eriti kui see segab igapäevaelu ja suhteid. Keskendu sellele, kui masendunud sa oled. Keeldu väljas käimast ja uusi asju proovimast, sest need ajavad sind liiga ärevile. Vii end paanikahoogudeni kohtades, kus see suurimat segadust tekitab. On tähtis näidata, et sa ei naudi neid olukordi ega oma käitumist, aga ei saa midagi parata.

Harjuta psühholoogilist seisundit, mis sinu negatiivset identiteeti esindab. Näiteks kui sa oled Depressiivne Inimene, siis kössita, vaata põrandale, hinga pinnapealselt. Tähtis on viia oma keha seisundisse, mis aitab võimalikult kiiresti negatiivsuse haripunkti jõuda.

Harjutus. Kirjuta üles kümme olukorda, mis on sinus ärevust või masendust tekitanud või sind segadusse ajanud. Vali kord nädalas üks ärevusttekitav olukord ja kasuta seda vähemalt 15 minutit vältava paanikahoo esile kutsumiseks.

  1. Nori tüli. See on imeline viis armastatuga suhteid rikkuda. Hakka aeg-ajalt ja ette hoiatamata tüli norima või millegi triviaalse üle karjuma ning põhjendamatuid süüdistusi loopima. See võiks kesta vähemalt 15 minutit ja võiks ideaalis toimuda avalikus kohas. Vihahoo ajal oota partnerilt mõistmist ja kaastunnet, kui ta peaks seda olukorda hiljem mainima, raiu vastu, et sa pole kunagi midagi sellist teinud ja et ta sai sinust täiesti valesti aru. Käitu haavunult ja ole solvunud.

Teine võimalus on öelda ootamatult: me peame rääkima. Seejärel vala partner üle avaldustega selle kohta, kui pettunud sa suhtes oled. Ava turmtuli just siis, kui partner on minemas mõnele kokkulepitud kohtumisele või asjaajamisele ja hoia tüli üleval vähemalt tund aega. Teise variandina võid saata partnerile töö ajal sõnumi või talle ka helistada, et jätkata vestlust teemal, kui pettunud sa ikka oled. Tee sama siis, kui partner on sõpradega väljas.

Harjutus. Kirjuta üles 20 ebameeldivat tekstisõnumit, mida partnerile saata. Hoia vimmavedamise loend värske ja lisa sinna iga päeva midagi juurde.

5. Arva teistest halba. Usu kogu aeg, et sinu partneri, sõpradel ja kaastöötajatel on halvad kavatsused. Haara kinni igast süütust märkusest ja pööra see solvanguks või katseks sind alandada. Näiteks kui keegi küsib, kuidas sulle see või teine film meeldis?, mõtle nii: ta püüab mind alandada, arvates, et ma ei saanud filmist aru või ta kavatseb mulle öelda, et mul on filmide osas halb maitse. Mõte on selles, et alati tuleb teistest oodata halvimat. Kui keegi hilineb kokku lepitud lõunale, tuleta ootamise ajal meelde kõik eelmised korrad, mil see inimene hilines ja ütle endale, et ta teeb seda meelega, lugupidamatusest sinu vastu. Jälgi kindlasti, et selleks ajaks, kui kaaslane saabub, pulbitseksid vihast või oleksid nii rusutud, et õhtu on rikutud. Kui teine küsib, milles asi, ära vasta, las ta kannatab.

Harjutus. Kirjuta üles viie sugulase või sõbra nimed. Lisa iga nime taha midagi, mida ta on kunagi minevikus teinud või öelnud, mis tõestab, et ta on sama pühendunud sulle tuska valmistama kui sa ise. 

6. Ükskõik mida teed, tee seda isikliku kasu nimel. Mõnikord tekib sul kiusatus kedagi aidata, panustada heategevusse või osaleda kogukonna töös. Ära tee seda, kui see sulle kuidagi ära ei tasu! Näiteks ei anna see sulle võimalust paista hea inimesena ega ava võimalust tutvuda jõukuriga, kellelt saaks tulevikus raha laenata. Ära kunagi lange sellesse lõksu, et teed midagi pelgast soovist teisi aidata. Pea meeles, et sinu peamine eesmärk on kanda hoolt Number Ühe eest, isegi kui sa ennast vihkad.

Pea meeles, et sinu peamine eesmärk on kanda hoolt Number Ühe eest, isegi kui sa ennast vihkad.

Harjutus: mõtle kõikidele asjadele, mida oled kunagi teiste heaks teinud ja mille eest pole sulle tasutud. Mõtle, kuidas kõik sinu ümber tahavad sult midagi saada. Nüüd pane kirja kolm asja, mida võiksid teha, mis jätaks sinust omakasupüüdmatu mulje, kuid tooks sulle isiklikku, ühiskondlikku või ametialast kasu.

7. Väldi tänutunnet. Uurimused näitavad, et tänulikkust väljendavad inimesed on õnnelikumad neist, kes seda ei tee. Seega ära kunagi ole tänulik. Helde saatuse tänamine on lollidele. Mis saatus? Elu on kannatus ja siis sa sured. Mille eest siin tänulik olla? – Heatahtlikud sõbrad ja sugulased püüavad kindlasti sinu pingutusi saboteerida. Näiteks kui kirud ebatervisliku õhtusöögi ajal abikaasale oma töömuresid, võib ta sulle meenutada, kui tänulik peaksid sa olema, et sul üldse tööd ja leiba on. Selliseid tänutunnet ja optimismi õhutavaid katseid on lihtne kõrvale tõrjuda. Toonita, et asjadel, mille eest peaksid tänulik olema, on puudusi ja see annab sulle võimaluse leida nii palju vigu kui süda kutsub.

Harjutus: tee nimekiri asjadest, mille pärast võiksid tänu tunda. Kirjuta iga punkti kõrvale, miks sa seda ei tunne. Kui mõtled tulevikule, kujutle halvimat võimalikku stsenaariumi. Tähtis on olla valmis ja ennetavalt õnnetu mistahes hädaks või tragöödiaks. Mõtle kõigile võimalustele: terrorirünnakud, loodusõnnetused, surmahaigused, tohutud viljaikaldused, sinu laps ei pääse jalgpallimeeskonda.

8. Ole alati valvel ja murelik. Optimism tuleviku suhtes toob kaasa ainult pettumuse. Sellepärast anna oma parim, et uskuda: sinu abielu saab olema vaevaline, sinu lapsed ei armasta sind, sinu äri ebaõnnestub ja sul ei laabu miski.

Harjutus: tee pisut uurimistööd selle kohta, millised looduslikud või inimeste põhjustatud katastroofid sinu lähikonnas võivad aset leida (maavärinad, üleujutused, tuumajaama lekked, marutõvepuhangud). Keskendu nendele ohtudele vähemalt tund aega oma päevast.

 9. Süüdista oma vanemaid. Vanemate süüdistamine oma vigades, puudujääkides ja ebaõnnestumistes on üks tähtsamaid samme, mida omandada. Lõppude lõpuks tegid ju vanemad sinust selle, kes sa praegu oled, sinul polnud selle kõigega midagi pistmist. Kui sul juhtub olema häid omadusi või edusamme, ära neid küll vanemate teeneks pea, need on vaid õnnelikud juhused.

Süüdistamine on õnnetuks olemise kunsti lipulaev.

Laienda süüd ka teistele minevikku kuulunud inimestele: teise klassi õpetaja, kes sööklas sinu peale karjus, poiss, kes sind üheksandas klassis kiusas, ülikooliprofessor, kes sulle uurimustöö eest D pani, esimene armsam, isegi kultuurivaene linn, kus sa üles kasvasid – võimalused on piiritud. Süüdistamine on õnnetuks olemise kunsti lipulaev.

Harjutus: helista ühele vanematest ja ütle, et sulle meenus just midagi hirmsat, mis ta sulle lapsepõlves tegi ja veendu, et ta ikka kindlasti aru saaks, kui kohutavalt sa end selle pärast tundsid ja et sa kannatad veel praegugi.

10. Ära naudi elumõnusid. Selliste asjade nagu toidu, veini, muusika ja ilu nautimine on kerglaste ja pealiskaudsete inimeste jaoks. Meenuta seda endale, kui avastad end kogemata mõnd maitset, laulu või kunstiteost nautimas. Tuleta endale kohe meelde, et need on mööduvad asjad, mis ei suuda kompenseerida maailma viletsust. Sama kehtib looduse kohta. Kui märkad, et naudid tahtmatult kaunist vaadet, jalutuskäiku rannas või metsas, siis peatu! Tuleta meelde, et maailm on täis vaesust, haigusi ja hävingut. Looduse ilu on petlik.

 Harjutus: osale kord nädalas tegevuses, mis peaks olema nauditav, aga mõtle kogu aeg sellele, kui mõttetu see kõik on. Teisisõnu keskendu kogu rõõmu hävitamisele.

11. Analüüsi end pidevalt ja otsi vigu. Kuluta ohtralt aega endale keskendumiseks. Muretse lakkamatult oma käitumise põhjuste pärast, analüüsi oma vigu ja nämmuta oma probleemide kallal. See aitab edendada pessimistlikku ellusuhtumist. Ära luba ühelgi positiivsel kogemusel oma tähelepanu kõrvale juhtida. Tähtis on kindlustada, et isegi tühised äpardused ja takistused näiks määratu suured ja ähvardavad.

Võid juurelda teiste või ka maailma probleemide üle, aga tee need enda omaks. Sinu laps on haige? Mõtle, milline taak on sul end töölt vabaks võtta ja tema eest hoolitseda. Abikaasa on sinu käitumisest solvunud? Keskendu sellele, kui halva enesetunde see sinus tekitab. Arutle mitte üksnes enda, vaid ka teiste probleemide üle, seeläbi jätad endast sügava ja tundliku mõtleja mulje, kes kannab enda õlul kogu maailma raskust.

Harjutus: istu mugavasse tooli ja otsi negatiivseid tundeid nagu viha, masendus, mure, tüdimus jne. Keskendu nendele tunnetele 15 minutit. Ülejäänud päeva jooksul hoia neid kogu aeg meeles, ükskõik mida sa ka teeks.

 12. Ülista või musta minevikku. Mineviku ülistamine tähendab, et räägid endale, kui hea, rõõmus, õnnelik ja elamisväärne oli elu siis, kui olid laps, nooruk või äsja abiellunud ja kuidas sa kahetsed, et sestsaadik on kõik allamäge läinud. Näiteks olid noorena võluv ja tantsisid kenade meestega õhtuhämarikus rannal sambat. Nüüd oled aga keskpärases abielus kindlustusmaakleriga ja elad magalarajoonis. Räägi, et oleksid ikkagi pidanud abielluma pika tumedanahalise Antonioga. Oleks pidanud investeerima Microsofti, kui sul selleks võimalus oli. Lühidalt keskendu sellele, mida oleksid võinud ja pidanud tegema selle asemel, et keskenduda sellele, mida tegid. See muudab sind kindla peale õnnetuks.

Keskendu halbadele aegadele. Tee neist kinnisidee. Pea neid kalliks.

Mineviku mustamine on samuti lihtne. Sündisid vales kohas valel ajal, ei saanud kunagi seda, mida vajasid, tundsid end diskrimineerituna, ei pääsenud kunagi suvelaagrisse. Kuidas sa saaksid olla õnnelik, kui sul on nii vilets elu olnud? Tähtis on mõelda, et halvad mälestused, tõsised vead ja traumeerivad sündmused mõjutavad sinu tulevikku märksa enam, kui head mälestused, õnnestumised ja toredad sündmused. Keskendu halbadele aegadele. Tee neist kinnisidee. Pea neid kalliks. See tagab, et ükskõik, mis paregu ka toimub, sa ei ole õnnelik.

Harjutus: koosta nimekiri oma kõige tähtsamatest halbadest mälestustest ja hoia seda käepärases kohas, et saaksid selle sageli üle vaadata. Kord nädalas räägi kellelegi oma jubedast lapsepõlvest või sellest, kui palju parem oli sinu elu 20 aasta eest.

13. Leia endale armsam, keda muutma hakata. Armu kindlasti inimesse, kellel on mõni suur puudus (ta on näiteks kassikarja pidaja, hasartmängija, alkohoolik, naistemees, sotsiopaat) ja hakka teda ümber kasvatama. Ära lase end häirida sellest, kas ta seda tahab või mitte. Usu veendunult, et suudad teda muuta ja eira kõiki vastupidiseid tõendeid.

Harjutus: mine veebi tutvumissaitidele ja vaata, kui palju halbu valikuid suudad ühe pärastlõuna jooksul leida. Püüa nende inimestega kohtuda. Eriti hea on, kui kohtamissait kasseerib selle eest korraliku summa, sest see tähendab, et lisaks emotsionaalsele näljale oled sa lõpuks ka vaene.

14. Ole kriitiline. Jälgi, et sul oleks lõputu nimekiri asjadest, mis sulle ei meeldi ja räägi neist sageli, ükskõik, kas keegi sinu arvamust küsib. Ära kõhkle öelda: Kas sa selle kavatsedki täna selga panna? või Miks sul nii läbilõikav hääl on? Kui keegi sööb mune, ütle kindlasti, et sulle munad ei maitse. Negatiivne saab olla peaaegu kõige suhtes.

Abiks on see, kui sinu kriitika puudutab asju, mis enamikule meeldivad, nii et sinu vastumeelsus eristab sind teistest. Liikluse ja sääskede põlgamine pole piisavalt loominguline: kõik teavad, miks need asjad ärritavad on. Kuidas oleks aga laita uut filmi, mida kõik sinu sõbrad kiidavad? Lihtne on leida sõprade toredatele muljetele vastuargumente.

Harjutus: koosta nimekiri 20 asjast, mis sulle ei meeldi ja vaata, kui sageli saad neid päeva jooksul vestlusse põimida. Parimate tulemuste saavutamiseks suhtu põlgusega asjadesse, millele sa pole isegi võimalust andnud meeldima hakata.

Cloe Madanes on üle maailma tunnustatud innovaator, pere- ja kiirteraapia õpetaja ning pereteraapiale strateegilise lähenemise üks algatajaid. Ta on kirjutanud seitse raamatut, mis on omas valdkonnas juba klassikaks saanud: „Strategic Family Therapy“, „Behind the One-Way Mirror“,   „Sex, Love, and Violence“, „The Secret Meaning of Money“ , „The Violence of Men“, „The Therapist as Humanist, Social Activist, and Systemic Thinker“ ning „Relationship Breakthrough“.