10 viisi, kuidas armumine sinu keha mõjutab

SUHTED: armumine

Tekst: Kaire Talviste

ilmus ajakirjas Tervis Pluss

Armudes tekib sinu kehas samasugune erutus nagu lotovõitjal või mänguril. Sisemine armueliksiir paneb su põsed punetama, peopesad higistama ja südame kiiremini põksuma. See tunne tekitab sõltuvust!

Armumine ujutab su närvisüsteemi üle heaolutunnet tekitavate hormoonidega, seega pole mingi ime, et see tunne näib nii ahvatlev. Kui tunded on vastastikused, siis seda parem – kaasnevad hellad puudutused, kallistamine, käest hoidmine ja lähedus, mis kõik on sinu kehale head. Uuringutest on selgunud, et armunutel on tugevam immuunsüsteem, madalam vererõhk, suurem vastupanu külmetushaigustele, nad paranevad haigustest ja traumadest kiiremini ning neil on vähem ärevust ja depressiooni.

  1. Kõrgendatud meeleolu

Põhjalikult armunute ajutegevust uurinud antropoloog Helen E. Fisher New Jersey Rutgersi ülikoolist lasi oma üliõpilastel vaadata sõprade ja kallima pilte ning jälgis sel ajal nende ajutööd magnetresonantstomograafia (MRT) abil. Ta märkas olulist erinevust: kui tudengid vaatasid oma armsama pilti, aktiveerusid nende ajus mitme aine, sealhulgas dopamiini ja noradrenaliini retseptorid, sõprade fotosid vaadates seda ei juhtunud.

Need kaks ainet ongi põhjuseks, et armununa viibid sa tihti kõrgendatud meeleolus, tunned teotahet, samas pole sul suurt unevajadust ega taha ka eriti süüa. Tunned end lihtsalt hästi, kohati lausa ekstaatiliselt.

  1. Sõltuvust tekitav heaolutunne

Heaolukemikaal dopamiin tekitab eufooriat, naudingut ja motivatsiooni ning seda on seotud ka tähelepanuvõimega. Kui dopamiini hulk ajus suureneb, tõuseb omakorda testosterooni ehk seksuaaliha suurendava hormooni tase nii meestel kui ka naistel.

On jõutud järeldusele, et dopamiini struktuur sarnaneb väga narkootilise aine amfetamiini omaga. Sellest siis tulenebki joovastus, mida tahaks veel ja veel. Narkootikumide mõju all oleva inimese reaalsustaju on moonutatud – sama võib julgesti öelda ka armunu kohta, kes partnerit idealiseerima hakkab.

Kui armastatu su maha jätab, seisab sul ees dopamiinist võõrdumise periood, mis on sama raske kui narkootikumidest loobumine.

  1. Ma ei maga, ma ei söö

Amfetamiini ja kokaiiniga sarnast mõju avaldab ka noradrenaliin, mille süüks saab ajada armumisega kaasneva rahutuse, emotsionaalsuse, samuti isupuuduse ja unetuse. Arvatakse, et noradrenaliin on seotud ärkveloleku ja energiaga, aga ka ärevuse, tähelepanu ja huvitundega. See on osa meie võitle-või-põgene-süsteemist, mille tulemusel kiireneb pulss ja hingamine, laienevad pupillid ja bronhid, suureneb higistamine, tõuseb vererõhk, võivad tekkida iiveldus ja värinad.

Mõistagi ei saa selline kehaline intensiivsus kaua kesta, ilma et see sind kurnama ei hakkaks. Lõpuks vajab keha ikkagi toitu ja tahab ka korralikult välja puhata. Armumine kestab mõnest kuust kuni paari aastani ja areneb parimal juhul edasi armastuseks.

  1. Energia kallima pildist

Kui keegi sulle meeldib, siis teda vaadates laienevad sinu pupillid. Proovi järele! See mõju tuleneb sümpaatilise närvisüsteemi aktiveerimisest (selle ülesanne on valmistada keha ette võitle-või-põgene-olukorraks).

Teadlased on lahti seletanud sellegi, miks sa valid oma nutitelefoni taustapildiks kallima foto ja miks sul on vajadus tema pilte üha uuesti üle vaadata. Iga kord, kui sa seda teed, vallandub ajus dopamiin, mis tekitab sellist heaolutunnet, justkui kogeksid sa partneri lähedust. “See tunne on seotud tugeva naudinguga,” ütleb kliiniline seksuoloog ja pereterapeut Kat Van Kirk.

Seepärast annab isegi kallima vaatamine ja temast unistamine sulle nii palju energiat, et kellel seda und enam vaja on!

  1. Vähem stressi, tervem süda

Meie bioloogiline tung on leida endale partner ja kui meil teda pole, siis oleme stressis. Ent kui silmarõõm on tekkinud ja suhe on hea, võid arvestada sellega, et sinu stressitase läheb kolinal alla ja see omakorda parandab südame-veresoonkonna tervist.

Millega armunud tegelevad? Nad on ninapidi koos nii palju kui võimalik ja see ujutab nende kehad üle rahustava “armuhormooniga”, mille nimi on oksütotsiin. Kallistamine, käest hoidmine ja kehaline lähedus vabastavad oksütotsiini, mis omakorda vähendab stressihormoonide taset, parandab vererõhku, tuju ja teeb isegi valu talutavamaks.

Ka Põhja-Carolina ülikooli tohtrid avastasid, et kallistamine vähendab dramaatiliselt vererõhku. Mida rohkem kallistad, seda rohkem on sinu kehas oksütotsiini. Just sellest heast hormoonist ongi kallistused, suudlused ja puudutused tehtud.

Lisaks annab armumistunne rohkem riskijulgust, tavapärane kartlikkus ja tagasihoidlikkus kaovad. Armunult võtabki tõkked maha oksütotsiin. Birminghami ülikooli teadlased leidsid, et alkohol ja oksütotsiin toimivad sarnaselt, kuigi need mõjutavad aju eri osi.

  1. Süda taob ja hääl muutub kõrgeks

Enne kohtamist võid märgata, kuidas su süda lööb kiiremini ja käed muutuvad higisemaks. Põhjuseks on kasvav adrenaliini ja noradrenaliini tootmine. “See tekitab iha ja soovi keskendada oma tähelepanu just ühele inimesele,” aitab dr Kirk mõista.

Ajakirjas Journal of Evolutionary Psychology 2011. aastal avaldatud uuringust selgus veel üks põnev detail: atraktiivse mehega rääkides muutub naiste hääl kõrgemaks ja naiselikumaks.

  1. Tervem ja kaunim jume

Tõepoolest, see ei ole müüt, et armudes paraneb ka jume. Mitmed uuringud on näidanud, et heas suhtes olevad inimesed paistavad füüsiliselt nooremad kui need, kellel seda õnne parasjagu pole.

Ka sellel on ratsionaalne selgitus. Armunu süda lööb kiiremini ja pumpab enam verd tervesse kehasse. Nõnda paraneb nahaaluste kudede verevarustus, sinna jõuab rohkem toitaineid ja hapnikku. Tänu madalamale stressitasemele on kehas vähem stressihormooni kortisooli, mis võib põhjustada aknet.

  1. Parem vorm

Heast mõjust ei jää puutumata ka sinu keha, sest söögiisu kahaneb ja on vähem tõenäoline, et sa käid vastu ööd külmkapi kallal näkitsemist otsimas. Sageli hakkavad armunud oma väljavalitule meele järele olemiseks rohkem trenni tegema.

Juhul kui lähete üheskoos trenni, võite loota paremaid tulemusi, sest tõenäoliselt olete sihikindlamad ja pingutate rohkem kui need, kes on tulnud trenni üksi. Sellise järelduseni jõudis Society of Behavioral Medicine. Kas tulemused paranevad, sest teineteise seltskond motiveerib, või on põhjuseks soov partneril kannul püsida? Seda veel täpselt ei teata, aga igatahes on kaaslasest trennis abi.

  1. Tugevam immuunsus

Uuringud näitavad, et armastavad teod tasakaalustavad negatiivseid tundeid, mis kahjustavad immuunsüsteemi ja südame-veresoonkonna tegevust. Ka naer on üks tugevamaid vastumürke stressile ning aitab kehalise ja emotsionaalse valuga toime tulla. Armunud, kes saavad partnerilt lähedust ja hellust ning üheskoos naeravad, võivad loota, et nende tervis on hoitud. Carnegie Melloni ülikooli teadlased hindasid 334 vabatahtliku (vanuses 18–54) emotsionaalsust ja selgus, et rõõmsamad, õnnelikumad ja rahulolevamad inimesed ei haigestu nii kergesti külmetushaigustesse kui need, kes on ärevad, vaenulikud või depressiivsed.

  1. Kokkukuuluvustunne

Suhte alguses ei suuda armunud teineteisest käsi eemal hoida ja seksuaalsus on kõrgel tasemel nii mehel kui ka naisel. Psühholoogiaprofessor Carl J. Charnetski mõõtis 112 tudengi immuunfunktsiooni. Ilmnes, et partneriga paar korda nädalas vahekorras olnute organismis oli suurem immunoglobuliin A sisaldus – see aine moodustab keha haigustega võitlemise eesliini.

Tegelikult ei ole aga tervise seisukohast oluline mitte niivõrd vahekordade arv, kuivõrd toetav ja hoidev side, mille kaks armastajat loovad. Toronto ülikooli psühhiaater Brian Baker nimetab seda kokkukuuluvustundeks. Tema uuringutest on selgunud, et kokkukuuluvustunne on tervise ja õnne seisukohalt isegi tähtsam kui rohke seks. Ja kui see side on loodud, siis tõenäoliselt klapib ka voodis kõik ilma suurema pingutuseta.