Ärevus tervise pärast kahjustab suhteid ja elukvaliteeti

VAIMNE TERVIS: terviseärevus

tekst: Kaire Talviste

ilmus Maalehes

Kurgus kraabib, aga esimene mõte pole mitte viirushaigus, vaid kartus, et tegu on millegi fataalsega. Hoolimata sellest, et tehtud on arvukalt teste, ei taandu ärevus, pigem kasvab. See on märk terviseärevusest.

Gripilaine algab, sul ja sinu lastel on kõik vaktsiinid juba ammu tehtud. Sa hoiad end terviseuudistega kursis ja leiad guugeldades veel ohtralt uusi haigusi ja diagnoose, mis muudavad sind ärevaks. Kust sa tead, et sul seda haigust pole? Oled tähelepanelik oma kehareaktsioonide osas ja juba leiadki kinnitust, et tõenäoliselt on sul algav dementsus, Altzheimeri tõbi, sclerosis multipleks – igatahes midagi hullu!

Terviseärevuse (varasema nimetusega hüpohondria) korral kahtlustab inimene ka kõige pisemate sümptomite ilmnemisel kohe midagi hullu: aids, vähk, ajukasvaja, süvenev ohtlik haigus! Kuigi lähikondsed püüavad rahustada, et tegu on täiesti tavalise viirusega, jookseb see jutt äreval inimesel mööda külgi maha. Ta peab saama arstile ja nii ruttu kui võimalik, enne ei suuda ta rahuneda.

Terviseärevuse (varasema nimetusega hüpohondria) korral kahtlustab inimene ka kõige pisemate sümptomite ilmnemisel kohe midagi hullu.

„Minu terviseärevus väljendub selles, et nii kui keha mingi sümptomiga märku annab, tekib peas kohe kõige hullema kartus ja see ei kao enne, kui arst on uurinud ja kinnitanud, et kõik on normis,“ selgitab kahe lapse ema Age (nimi muudetud). Kuni arsti ajani loob tema aju igasugu veidraid seoseseid ja ettekujutusi.

Oma noore elu jooksul on naine väisanud tohutul hulgal tasulisi eriarste ega taha isegi mõelda, mis summad ta on nende visiitide eest välja käinud. „Ärevushetkedel ei suutnud ma oodata isegi mitte 1-2 nädalat, vaid pidin saama näiteks kõhukoopa ultraheliuuringusse järgmine või ülejärgmine päev! Sinnani elasin vaid arsti aega oodates, kodused tööd ja lapsed olid mehe toimetada. Olin närviline, pahur ja nuttev.“

Ärevushetkedel ei suutnud naine oodata isegi mitte 1-2 nädalat, vaid pidi saama arsti juurde kohe.

Lähedaste veenmist Age ei kuulanud, ent mõnel korral kadus sümptom (näiteks kõhuvalu) pärast arstiga rääkimist. Samas iga tohtri valesti valitud sõna või oletus andis ärevusele aga jõudu juurde. Kui Age veel haigusi guugeldas, said fantaasiad hirmuäratavat lisa.

Testid ei taasta rahu

Ärevus enda tervise pärast võib laieneda ka lastele ja teistele lähedastele. „Vahepeal oli hull gripipaanika ja mõned kohutavalt lõppenud juhtumid lastega. Mäletan, et ma ei lubanud mehel poeski käia. Soovitasin minna väiksesse poodi ja haarata vaid paar asja, et grippi külge ei saaks. Koju tulles piserdasin ta põhimõtteliselt piiritusega üle. Oli vaimselt tohutult raske aeg, ise sain ka aru, et ma vist pingutan üle, aga tundsin, et ma ei saa ka ühtegi liigutust tegemata jätta,“ meenutab Age.

Gripilaine oli Age jaoks vaimselt tohutult raske aeg, ta sai ise ka aru, et pingutas üle, aga ühtegi liigutust ei saanud ka tegemata jätta.

Enamasti saab ärevus alguse 20.-30. aastate vahel pärilikkuse ja keskkonna mõjul, sageli on vallandajaks valediagnoos, mille taga olevat tõsist probleemi ei märgatud. Agel on meeles, et juba tema vanaema oli hirmus murteseja, aga ärevuse alguseks oli tema jaoks esimese lapse komplitseeritud sünd ja haigused, millega tuli ka haiglas viibida. Ühel juhul oli tegu eriti haruldase ja raske juhtumiga.

Enamasti saab ärevus alguse 20.-30. aastate vahel pärilikkuse ja keskkonna mõjul, sageli on vallandajaks valediagnoos, mille taga olevat tõsist probleemi ei märgatud.

Terviseärev tõlgendab oma normaalseid kehalisi sümptomeid valesti ja peab neid märgiks millestki hullemast. Ärevuse korral hakkab süda kiiremini lööma, võib tekkida peapööritus, peavalu või valu rinnakorvis, mis ärevust veel enam võimendab – see omakorda veenab teda, et ongi haigus.

Perearst jagas Agele algselt palju saatekirju, sest testimine näib sageli olevat kiireim ja käepäraseim viis inimest maha rahustada. Ka arst tahab veenduda, et kaebuste taga pole tõsist häda. Terviseäreva inimese puhul on see paraku aga lõks, mis aitab ärevusel hoopis süveneda, sest tegu on turvalisuskäitumisega. Ükski test ei taasta rahu, inimene tunneb, et teda ei mõisteta ja kindlasti tal on midagi!

Ükski test ei taasta rahu, inimene tunneb, et teda ei mõisteta ja kindlasti tal on midagi!

Sageli kestab arstide vahet sõelumine 5-10 aastat enne, kui patsient saadetakse ärevusega tegelema. Ka Age juhtumi puhul jõuti perearstiga lõpuks ühiselt arusaamani, et võiks psühhiaatri poole pöörduda. „Hea oli temaga rääkida, aga sisimas pitsitas tunne, et äkki ikkagi on midagi suurt viga ja vaimse tasakaalu otsimisega raiskan vaid aega, mil pärisprobleem süveneb,“ kirjeldab Age endas toimuvat.

Lisaks tekkis ka uus mure. Kuna perearst ja lähedased hakkasid igas tema kaebuses nägema valehäiret, tekkis olukord nagu karjapoisil muinasloos, et muudkui hüüab, et hunt tuleb, aga kui lõpuks tulebki, siis… „See tekitab lootsetust, sest kahtlust ei saa lõpuni ära võtta keegi.“

Kurvastavad tagajärjed

Nad ei ole haiged, ent kõige enam kaotavad terviseärevad inimesed oma elukvaliteedis ja suhetes. Algul lähedased toetavad ja püüavad neid ümber veenda, hiljem muutuvad kärsituks ja hakkavad lõpuks eemale hoidma. Agel on mehega vedanud, sest tema võtab asju rahulikult. „Olen selle üle ääretult õnnelik ja tõttöelda on imekspandav, et ta siiani mu kõrval püsinud on. Mul on temast kahju, sest ta on pidanud palju kannatama,“ tunnistab naine.

Abi pole sellest, kui äreva inimesega kurjustada, et sa simuleerid või et sul kruvid logisevad, pigem võib muutuse tuua see, kui mõtiskleda, millest ilma jäädakse, kui jahitakse tunde arvutis terviseinfot, oodatakse närviliselt arstide aegu või testide tulemusi. Agel on tohutult kahju ajast, kui lapsed olid väikesed ja ärevus oli kõige suurem. Kohati ei mäleta ta sellest perioodist muud, kui ainult tervise pärast muretsemist, pisaraid ja arstide juures käimist. Ta hõljust justkui paralleelmaailmas, oli kuri ja tahtis magada, et arsti aeg kiiremini kätte jõuaks.

Agel on tohutult kahju ajast, kui lapsed olid väikesed ja ärevus oli kõige suurem.

Enda ja oma pere säästmiseks on Age juba mõnda aega edukalt vältinud guugeldamist, mis varemalt seiskas kogu ta elu. Ta teab, et tema ärevust on kerge taas ellu äratada ja seepärast hoidub ta filmidest, artiklitest, saadetest jms, mis võiks selle vallandada. Kõike aga vältida ei ole võimalik. Age hindab meditsiiniasutuste teavitustööd, ent plakatid „Õigeaegselt avastatud … on ravitav“ mõjuvad talle ärritavalt.

TERVISEÄREVUS

  • Ekspertide hinnangul on terviseärevus aladiagnoositud ja usutavasti puudutab see 12% inimestest – nii mehi kui naisi.
  • Terviseärevus (hüpohondria) on psüühikahäire, mis kuulub somatoformsete häirete rühma ehk inimesel ilmnevad kehaliste haiguste sümptomid, ent haigust ei leita.
  • Sel ajal, kui osad kulutavad oma pereasti ukse hingedelt, võivad teised terviseärevusega inimesed vältida arstide juures käimist täielikult. See omakorda võib tekitada olukorra, kus ravitav haigus areneb liiga kaugele.
  • Sageli on terviseärevusega inimestel ka teisi vaimse tervise häireid nagu depressioon, posttraumaatiline stressihäire jne, mis vajavad spetsialisti abi. Ärevused on ravitavad, mida varem alustada, seda parem prognoos.

KAS SUL ON TERVISEÄREVUS?

Oma tervise pärast aeg-ajalt muretsemine ja testide tegemine on täiesti normaalne. Terviseärevust võid kahtlustada aga juhul, kui:

  • sul pole sümptomeid, kuid kardad ikkagi, et oled haige;
  • testide tulemused ega arsti kinnitused ei suuda sinu ärevust maandada;
  • otsid internetist pidevalt tervisealast teavet;
  • mingi haiguse kohta lugedes hakkad muretsema, et kindlasti on see ka sul;
  • muretsemine hakkab segama sinu elu (suhteid, tööd, hobidega tegelemist jne).