2 olulist küsimust lahutajale
Asjad visatakse sulle üle ukse näkku ja öeldakse: ära siia enam oma nägu näita. Aastaid kulutatakse kohtuuksi, et poolitada õiglaselt iga viimnegi hõbelusikas tädi Selma pulmakingist. Kõik see on aga köömes selle kõrval, kui hakatakse arutama lastesse puutuvat…
Tekst: Kaire Talviste / ilmus ajakirjas Naisteleht
Need on pildid, mis lahutusega seoses silme ette kerkivad. Kuidas näeb välja aga tark lahutus? Vastus on lihtne: selline, kus endale ja oma lastele ise raskusi juurde ei tekitata.
Lahutusest rängem ja stressitekitavam olukord on vaid partneri surm. Lihtne aritmeetika näitab ka, et kui ühe kodu asemel on vaja majandada kahte, ei saa paljud jätkata oma harjumuspärase elustiiliga. Mõistagi võiks iga nutika lahutaja eesmärgiks olla kohtust kauge kaarega eemale hoidmine ja oma närvide maksimaalne säästmine.
On võimalik, et ühe lahutuse raames mentleb kohus korraga nelja erinevat hagi: lahutust, elatisrahanõuet, hooldusõiguseküsimust ja varajagamisega seonduvat.
Aga! Nii nagu ühest ei piisa abielu päästmiseks, ei piisa vaid ühe partneri koostöövalmidusest, et kohtuteed vältida. On väga nutikaid inimesi, kes pole võimelised oma ekspartneriga arukalt suhtlema. Seega on võimalik, et ühe lahutuse raames mentleb kohus korraga nelja erinevat hagi: lahutust, elatisrahanõuet, hooldusõiguseküsimust ja varajagamisega seonduvat. Kuidas sellises reaktiivses olukorras hoida end ja lapsi?
Küsimus nr 1: kas see on minu lapse huvides?
See on kõige tähtsam küsimus, mis aitab sul lahutuse tormides fookust hoida. Sellest küsimusest lähtub ka kohus lapse hooldusõigust arutades. Nagu öeldakse: lahutatakse partnerist, aga mitte lastest. Mis üldse on laste huvides?
Vanemate vastastikune respekt
Poole sinu lapsest moodustab sinu endise partneri geneetiline panus. Ja sellest hoolimata, et sa ei suuda ärritumata oma eksi häältki kuulda, on ta lapsele sama kallis kui sina. Iga kord, kui sa teist vanemat halvustad, sõimad või solvad – kuuleb laps seda nii, nagu sa räägiksid temast. Lapsel on õigus oma vanemat armastada hoolimata sellest, et sina teda enam ei salli.
Lahutavate vanemate lapsed on väga tundlikud igasuguste vihjete ja isegi kulmukergituste osas. Jälgi ennast, hoia keel hammaste taga ja ventileeri oma emotsioone siis, kui oled kindel, et lapsed ei kuule. NB! Lapsed teevad nägu, et mängivad või vaatavad telekat, aga nad püüavad kinni iga su fraasi, kui sa sõbrannale telefoni teel oma elu kurdad. Kodu ei ole sellisteks kõnedeks turvaline koht.
Lõpeta laste silme all tülitsemine!
Kuidas sina end tunned, kui lapsed omavahel tülitsevad? Astu nüüd korraks taas lapse kingadesse: ta sõltub teist kahest täiskasvanust, kes peavad tagama talle turvatunde. Teie aga kisklete jätkuvalt nagu kass ja koer.
Laps on stressis ja nuputab, kuidas sind toetada, süüdistab ennast, sest arvab, et tema on lahutuses süüdi.
Laps on üle elanud suured muutused. Ehk kolisite uude kohta, ta pidi vahetama kooli või lasteaeda, jätma maha oma vanad sõbrad. Või vaatas ta pealt, kuidas isa oma asjad pakkis ja välja kolis. Ta muretseb raha pärast, sest ta ju märkab, et nüüd on võimalused palju piiratumad. Ta on stressis ja nuputab, kuidas sind toetada, süüdistab ennast, sest arvab, et tema on lahutuses süüdi. Ta ei saa keskenduda eakohastele tegevustele, sest on hõivatud oma vanemate suhetest. Kõigi nende kannatuste tipuks puruneb tema silme all kildudeks ka see ainus lahutusega seotud positiivne lootus, et need kohutavad tülid kord lõppevad.
Lahutus muudab emotsionaalseks, aga pidurda ennast. Isegi kui sinu partner tahab laste kuuldes terava küsimuse üles kiskuda, on sul alati valik jääda rahulikuks ja öelda, et arutad seda siis, kui lapsi pole juures.
Lapse õigus mitte olla nuhk ega vahetuskaup
Kogu sinu sisimus keeb üle olukordades, mil ekspartner ei taha võtta vastutust. Ta ei maksa elatisraha, ei pea kokkulepetest kinni ja hageb sind kõige tipuks veel kohtusse. Sul on vaja tõmmata selge piir oma emotsioonide ja laste huvide vahele.
Lapsel on õigus näha teist vanemat ja temaga suhelda – ilma, et ta tunneks selle pärast süüd. Ilma, et ta peaks teise vanema kodus mängima nuhki ja andma sulle hiljem aru, kas vannituppa on ilmunud märke uuest elukaaslasest. Ilma, et ta peaks andma sulle ülevaate sellest, mida ta seal sõi, et sa saaksid teha mürgiseid märkusi eksi aadressil.
Ära tekita oma lapses lojaalsuskonflikti, ära pane teda valiku ette: sina või teine vanem.
Ära pane oma lapsele külge hinnasilti: kui elatist ei maksa, siis last ei näe! Hoia need teemad täiesti lahus. Lapse huvides on hea kontakt mõlema vanemaga, väljaarvatud muidugi juhul, kui vanem on lapsele ohtlik. Ära tekita oma lapses lojaalsuskonflikti, ära pane teda valiku ette: sina või teine vanem. See on lapse psüühilisele tervisele väga kahjulik!
Küsimus nr 2: mida sa oma eksist tegelikult tahad?
Hea küsimus, mida endale esitada, kui suhted on plahvatusohtlikud. Ehk loodad sa, et ta ütleb: ma armastan sind, tule tagasi! Või tahad sa talle kätte maksta? Teda süüdistada? Tahad ta oma valu ja raskuste eest maksma panna? – Kõikide nende emotsioonide väljaelamiseks saab kasutada ja kasutataksegi lapsi, kohut ja ametnikke… Paraku on see kahe teraga mõõk, mis haavab ka sind ennast. Loodetud heaolutunnet sa seeläbi ei saavuta. Kõige tipuks ei lahene ka praktilised küsimused.
Te ei pea teineteisele meeldima, te ei pea olema parimad sõbrad, aga te ajate koos ühist asja: te tagate oma laste heaolu.
Sinu tunded kuuluvad sulle ja vastutustundliku täiskasvanuna pead nendega ise toime tulema. Räägi oma sõpradega, tee sporti, jaluta, mine teraapiasse… Sa leiad toimivad moodused, et hoida suhtlus eksiga nii lakoonilise ja praktilisena, kui on suhted äripartnerite vahel. Te ei pea teineteisele meeldima, te ei pea olema parimad sõbrad, aga te ajate koos ühist asja: te tagate oma laste heaolu.
See ei tähenda, et peaksid loobuma oma õigustatud nõuetest ekspartneri suhtes. Hoida teemad – raha, lapsed ja sinu enda emotsioonid – lahus. Mõnikord on kohtu poole pöördumine möödapääsmatu, aga enne seda kasutage ära odavamad õlekõrred. Lastekaitsetöötajad aitavad jõuda lastega seonduvate kokkulepeteni. Perelepitajad aitavad teil suhelda ja annavad hea ülevaate, kuidas lahutades üldiselt asju aetakse. Kui lahkud vägivaldsest suhtest, pea enne igat sammu kindlasti nõu juristiga ja otsi emotsionaalset tuge.
Lahutus on inimese elus suur kriis, samas on laste seisukohalt väga oluline lõpetada halvad suhted.
Lõpetuseks. Iga lahutus on erinev ja nõuandjaid on palju. Õpi valima, mida sa kuuldud infost võtad ja mida jätad ja ära unusta kõige selle käigus enda eest hoolitseda. Lahutus on inimese elus suur kriis, samas on laste seisukohalt väga oluline lõpetada halvad suhted. Kahjuks ei tunnusta ühiskond neid vapraid inimesi selle katsumuse vääriliselt. Patsuta ennast õlale! Oled oma vapruse eest väärt KÜMMET kuldtähte!