Uusaastasoovid on tõhusamad kui lubadused

Inglastel on ütlus, et kui soovid oleksid hobused, siis kerjused ratsutaksid, viidates sellele, et tegutsemine toob paremaid tulemusi, kui unelemine. Samas on umbes rapsimine ka üsna mõttetu tegevus. Soovid aitavad sul seada sihte ja on nende saavutamisel tõhusamad kui näiteks uusaastalubadused.

Tekst: Kaire Talviste / ilmus ajakirjas Naisteleht

Paljude jaoks kujuneb aasta algus stressirohkeks, sest see justkui survestab endale lubadusi andma. Mida kõike tuleks nüüd hakata teisiti tegema, et elada nii nagu peab. Mitu kilo sa pead alla võtma? Panid sa juba kuupäeva paika, millal sa suitsetamise maha jätad? Kas sa tõesti usud, et just see eelolev aasta saab olema murranguline, mil võtad end lõpuks kokku ja lõpetad krediitkaardi ruineerimise ning hakkad hoopis säästma? Pühendad rohkem aega perele, puhkad rohkem, hoolitsed oma tervise eest?

Jaks saab otsa, tahe ka – lubadusi on kerge murda, sest need rõhuvad sind nagu maksuamet ettevõtjat.

Sageli tabab uusaastalubadusi sama saatus nagu kaalulangetamist – algab suurejooneliselt, siis käib üles-alla nagu jo-jo ja lõpuks lööd käega, sest libised oma harjumuspärasesse rütmi tagasi veel enne, kui aasta kolmas kuu alatagi jõuab. Jaks saab otsa, tahe ka – lubadusi on kerge murda, sest need rõhuvad sind nagu maksuamet ettevõtjat.

Sisemine sabotaaž

Üks peamisi põhjusi, miks lubaduste tähelend nii üürikeseks jääb, seisneb selles, et sa PEAD midagi tegema. Sa räägid endaga justkui sinu vanemad, õpetajad, toitumisnõustajad, personaaltreenerid, arstid jne, kes kõik teavad, mis on sulle hea ja kasulik.

Kui tegu pole sinu enda seest sündinud vajaduse ja otsusega, allud sa justkui kellegi teise diktaadile. Tagajärg: sa täidad oma lubadusi kuulekalt ja samas vastumeelselt või hakkad neid saboteerima. Näiteks langed sa abitu-rolli, sinu lemmikväljendiks kujuneb ma ei saa, selle asemel, et endale ausalt tunnistada: ma ei kavatsegi oma toitumises midagi muuta, ma ei hakka rohkem liigutama ja sõitke kukele oma suitsetamisest loobumisega. Sügaval sisimas sa ju tead, et kui sa pole suutnud midagi muuta varemalt, siis miks peaks see sul nüüd õnnestuma…

Soovimise vabadus

„Mida sa vajad?“ on küsimus, millest sa võiksid lähtuda. Sageli me aga isegi ei tea oma vajadusi, sest ei oska neile tähelepanu pöörata. Lapsena õppisime allakugistatama PEABE, väheseid meist juhendati ennast märkama. Ometi peitub just seal „võti“, mis aitab sinu ellu tuua rohkem naudinguid ja leida muutuste tegemiseks energiat, sest organismi tegevus on suuatud lakkamatult sinu vajadusi rahuldama.

Ole julge soovima, mida su hing ihaldab, sest keegi ei maksusta su soove.

Selle asemel, et oma kohustustekoormat täita asjadega, mida sa veel pead tegema, asenda need soovidega: mida sa tahad teha, mida sa oma ellu vajad, mis teeb su meele rõõmsaks. Ole julge soovima, mida su hing ihaldab, sest keegi ei maksusta su soove. Kõige hullem, mis võib juhtuda on see, et sinu soov ei lähe täide. Ära lase end pidurdada ratsionaalsusest, mis hakkab sulle kaikaid kodaratesse loopima küsimusega: kuidas sa kavatsed neid asju saavutada, need teoks teha? Loodad universiumile?

Usalda teadlikkust

Ei, ma ei julgusta sind kõikvõimsale universiumile naalduma ja vastust oma elu eest nähtamatusse nagisse riputama. Elu ei juhtu meiega, me ise loome enda reaalsust oma mõtete ja suhtumistega. Psühhoteraapias on fookus vajadustel, et kasvatada teadlikkust iseendast, mis aitab omakorda teha paremaid valikuid ja muutusi.

Paradoksaalse muutuse teooria kohaselt toimb muutus alles siis, kui sa aktsepteerid täielikult seda, mis on.

Sageli tulevad inimesed teraapiasse selleks, et oma elus midagi muuta. Rahulolematus töö, suhete või mis veel hullem – iseendaga on hakanud üle ääre ajama. Nagu juba alguses ütlesin, on jõuga muutmised lühiajalised ja väheviljakad. Paradoksaalse muutuse teooria kohaselt toimb muutus alles siis, kui sa aktsepteerid täielikult seda, mis on.

Uusaastasoovide kujundamine annab sulle kõik need võimalused: süüvida endasse, mõelda sellele, mida vajad ja millega sa rahul pole, endale oma hetkeseisu ja vajadusi ausalt tunnistada ja julgust soovida, millist elu tahaksid. Milline väärtuslik kogus teadlikkust!

Mõned nipid

Kui sul on oma vajaduste äratundmine algul keeruline, siis ära muretse, sa muutud aastatega kindlasti osavamaks. Otsi inspiratsiooni möödunud aastast: mis sulle meelde jäi, millised olid hetked ja tegevused, mil tundsid end hästi. Abi on ka kadedusest, mis annab sulle märku soovidest, mida sul on endale ehk raske tunnistada.

Harvardi ärikooli uuringust selgus, et kolm korda edukamad olid need, kes oma eesmärgid üles kirjutasid, kui need, kes neile vaid mõtlesid.

Soovid tasub kirja panna, siis saavad need selgema kuju. Harvardi ärikooli uuringust selgus, et kolm korda edukamad olid need, kes oma eesmärgid üles kirjutasid, kui need, kes neile vaid mõtlesid. Et kirjapandust ei saaks sinu jaoks uus must-do nimekiri, pane see ümbrikusse, mille avad uuesti alles aasta lõpus. Sellest pole midagi, kui sa mõned oma soovidest unustad – kui need olid sulle tõesti olulised, siis sinu organism tegutseb selle nimel, et need täituksid. Sina säilita elu suhtes avatus, lõõgastu ja naudi uut aastat! Aasta lõpus loe „tibud“ üle!