Taltsuta oma mõtteid

“Meie suurim vabadus on valida oma suhtumist.“
– Viktor Frankl, neuroloog, psühholoog, logoteraapia rajaja

 

Täna on ilus ilm – põhjust tunda rõõmu sellest toredast nurgast maamunal, kuhu elu on sind istutanud. Usun, et nautisid ka korra loomist oma riidekapis ja võid sellega omas tempos jätkata. Praktiseerimine teeb sind valikutes julgemaks ja kiiremaks. Järgmine väljakutse on juba veidi keerukam, sest ma palun sul keskenduda kõige tugevamale organile oma kehas – AJULE. Pane tähele, et seal arukate mõtete keskel on koha sisse võtnud ka hulk pärdikuid, kes vahetpidamata vadistavad. Nad alustavad enne, kui jõuad silmad avada ja jätkavad sinu tüütamist terve päeva.

Näiteks võivad nad juba hommikul sulle teada anda, et täna tuleb üks tavaline hall päev teiste hallide päevade rivis. Ära igaks juhuks kaalule astu, sest nad kuulutavad kohe, et kui sul oleks vaid paar kilo vähem ja keha täiuslik nagu Victoria’s Secreti pesumodellidel, oleks sinu elus kõik palju helgem. Julged sa üldse peeglisse vaadata?

Mida on neil selle naise kohta öelda, kes peeglist vastu vaatab? Kas sa peaksid veel rohkem pingutama, veel rohkem jõudma, sa pole piisav? Kas nad sajatavad sind selle pärast, mida sa oled valesti teinud või maalivad sulle hirmutavaid tulevikuvisioone?

Pärdikute probleem seisneb selles, et nad on kärsitud, kiired hinnanguid andma ja järeldusi tegema. Nad võivad olla üpris nõudlikud ja kriitilised, otsides vigu ja puudujääke ning röövides sinu päevadest rõõmu ja rahulolu. Nad võivad sulle öelda nii inetuid asju, et isegi oma vihavaenlasega ei kasutaks sa sellist kõnepruuki. Kas sa usud neid? On see ikka tõsi, mida nad kuulutavad? Kust nad seda kõike üldse võtavad? – Võid julgelt nende arukuse kahtluse alla seada ja nende väited ümber lükata – need on kõigest möödunud kogemuste varjud. 

“Mõtlemine on viis, kuidas hing räägib endaga.” – Platon

Pärdikud pagendavad sind olevikust ja õõnestavad enesearmastust. Esialgu lihtsalt jälgi dialoogi oma peas ja selekteeri välja hoiakud endasse kui naisesse. Milline sa peaks olema? Mis on sul puudu, mis on üle? Milline oleks su elu siis, kui kõik oleks ühel päeval täiuslik? Mida sa ootad, loodad ja kardad?

Tegelikult oled sa vapram, kui sa usud, tugevam, kui sa näid ja targem kui sa arvad.

Pärdikutega ei maksa sõdida, neid saab võita kavalusega. Võid neile öelda: “Olge natuke aega tasa. Ma saan aru, et teil on tähtsaid sõnumeid ja ma kohe kuulan teid, aga praegu vajan ma aega endale.” Pärdikutele antud lubadust tuleb pidada, sel moel saad neid taltsutada. Pühenda neile iga päev veerand tundi ja las nad siis perutavad: hurjutavad, hirmutavad, kritiseerivad, süüdistavad, valavad su üle lootusetusega. Võid kõik päevikusse kirja panna, ent kui aeg on otsas, siis pastakad lauale! Pärdikud peavad nägema, et sul on tõsi taga – veerand tundi ja ei minutitki rohkem. On aeg, et nad mõistaks, kellega neil on tegu!

Phenomenal Woman

Pretty women wonder where my secret lies.
I’m not cute or built to suit a fashion model’s size
But when I start to tell them,
They think I’m telling lies.
I say,
It’s in the reach of my arms
The span of my hips,
The stride of my step,
The curl of my lips.
I’m a woman
Phenomenally.
Phenomenal woman,
That’s me.

Maya Angelou

Tegutse! Uued suunised juba kolme päeva pärast!

Tagasi eksperimendi algusesse.

*****

Eksperiment juhatab sisse detsembris algava naistele mõeldud enesearengugrupi „Lähedus, rõõm ja rahulolu“.

Grupi kohta loe lähemalt SIIT.