Uskumused

“Enne kui tõde saab sind vabastada, on vaja ära tunda, milline vääruskumus sind pantvangis hoiab.”

 

Jäin liiga kauaks vaikust kuulatama ja nüüd on juba üsna ilmne, et eksperiment ei mahu mingi nipiga enam väljakuulutatud ajalistesse raamidesse. See on tegelikult ilmekas näide sellest, et elu on protsess mitte kohalejõudmine – see, millest rääkis eelmine kirjutis.

Sellest ajendatuna järgmised teadlikkuse küsimused: kas sina naudid seda protsessi, milles oled? Oma elu? Kuidas sa elad? Oled sa elu ees hirmunud ja pead selle pärast kõike ette planeerima ja kontrollima? Või julged sa olla avatud sellele, et tegelikult sa ei tea, mis homne toob ja tunda kõhus mõnusalt erutavat elevust nagu laps enne jõule? Kas usaldad, et elu kannab? Kuidas sa tahaksid elada?

Kui märkad, et oled oma elu ooterežiimile pannud, siis tea, et sa pole ainuke. Edasilükatud elu võib väljenduda arvamises, et kõik algab siis, kui leiad õige mehe; siis, kui jätad praeguse maha; siis, kui saad lapsed; siis, kui lapsed saavad suureks;  siis, kui lõpetad kooli; siis, kui vahetad töökohta; siis, kui oled langetanud kaalu jne. Kui sinu elus valitsevad igavus ja tülpimus, siis mõistad ju isegi, millest need räägivad. Sa eksid, kui arvad, et sa ei saa midagi ette võtta ja elu tuleb lihtsalt välja kannatada. 

“Kui sulle ei meeldi, kuidas asjad on, siis liiguta ennast. Sa pole puu.”
– Jim Rohn

Kust tuleb passiivsus elu suhtes ja miks on nii lihtne näha ennast ohvri või kannatajana? Kui hakkad enda seest vastuseid otsima, võid avastad tõekspidamisi ning isegi narratiivi, mille järgi sa elad. Ent pakun sulle ka omalt poolt välja ühe võimaliku vääruskumuste allika – muinasjutud. Albert Einstein oli nende kasulikkuses veendunud, sest leidis, et need on loovusele head ning sütitavad usku, et võimatu on võimalik. Kuidas sa muidu uut saadki avastada? Ent neil on selgelt ka üks vähem kasulik külg. Nimelt seadistavad need naisi uskuma, et õnn tuleb ühes selle ÕIGEGA ja kui sa parasjagu ei ole õnnelik, siis ongi puudu just TEMA. Muinasjuttudes istuvad naised passiivselt aastakümneid tornides või magavad sajandeid maha, sest nende heaolu on pandud sõltuma printsist. Naised on nõus orjatööga ja valmis end ohverdama lootuses, et kunagi saavad nad ballile ja siis kõik muutub. Ja prints, kes tuleb, ongi kohe see õige mees – sa ei pea temast muud teadma, kui et ta on silmale ilus vaadata ja tal on staatus.

– Kas sa tead, millest või kellest oled sina oma rahulolu ja rõõmu sõltuma pannud? Kas sinu ootused on täitunud või oled sa pettunud? Mida sa usud ja kuidas see sind mõjutab?

Mul on sulle häid ja halbu uudiseid reaalsusest, mida sa oled kindlasti juba ka ise taibanud. Esmalt: keegi ei tule sind päästma, sest oma elu eest peab igaüks ikka ise vastutust võtma. Pealegi: vajad sa üldse päästmist ja mille või kelle käest? – Teiseks ongi see ka hea uudis, sest kui sinu õnn ei sõltugi mehest, vaid sinust endast, siis… mis sind takistab?

Heaolu saab alguse sinu seest ja sinu võimest olla kontaktis enda, elu ja teistega. Mida paremini sa tajud ennast ja oma piire, mida iseseisvam oled oma sisimas, seda sügavamad ja toredamad on sinu suhted. Sa ei pea oma eluraskusega kellelegi kukile vajuma nagu hunnik õnnetust. Iseendaga tööd tehes, töötad sa tegelikult paremate suhete nimel – selliste nimel, kus kedagi pole vaja päästa. 

Ma tean, et teoorias kõlab see lihtsalt, et esmalt tuleb armastada ennast ja alles siis saame armastada teisi, aga see on möödapääsmatu, kui sa tahad tunda oma elust rõõmu ja rahulolu. See võib kujuneda pikaks teekonnaks, aga usu mind, see on igat sinu astutud sammu väärt. Mõned meist on saanud väga sügavaid hingehaavu ja tõepoolest, nende ravimine nõuab kannatlikkust ning hellust. Aga seda sisemist tööd tuleb meil kõigil endil teha, sest keegi teine seda meie eest teha ei saa.

Kodus pusimiseks: mil moel sina ennast väärtustad ja hoiad? Kuidas väljendub see sinu käitumises? Kas usud, et on egoistlik endale mõelda ja enda eest hoolitseda? Kas tead, kust see arvamus tuleb? Mida sa päriselt vajad ja kuidas sa saaksid seda endale pakkuda? 

Kui oled valmis käised üles käärima ja endasse sukelduma, siis ootan sind juba järgmisel reedel algavasse naistele mõeldud enesearengugruppi „Lähedus, rõõm ja rahulolu“. Kirjuta mulle kaire@siinjapraegu.ee, et broneerida tasuta vestluse aeg. Grupi kohta loe lähemalt SIIT.

Tagasi eksperimendi algusesse.